Mis on Joomla?

 

Joomla on sisuhaldussüteem erineva sisu avaldamiseks internetis. Antud süsteem sisaldab endas ka süsteemi kiirendamiseks mõeldud puhverdamist. Erinevaid võimalusi on väga palju, näiteks on võimalik lisada blogivaade, küsitlused, uudisvood ja palju muud.

Üldiselt Joomlast

mis on joomla

Esimene version lasti välja 17 august 2005. Aastal. Hetkeseisuga viimane uuendus on teostatud 12 veebruar 2019. Kogu Joomla on kirjutatud PHP keeles ning piiranguid operatsioonisüsteemile pole. See omakorda võimaldab kasutajaid nii Windowsi, iOS-I, kui ka teiste süsteemide pealt. Hetkel on võimalik Joomlat kasutada 75-s erinevas keeles ning arendusmeeskond töötab pidevalt, et täiendada võimalusi. Litsents on Joomlale omandatud GNU General Public-u poolt. Andmebaasisüsteemina kasutab Joomla MySQL-i. Kasutajasõbralikust tõstab see, et tegemist on vaba tarkvaraga. See tähendab seda, et igaüks võib seda vastavalt oma äranägemise järgi kasutada ja muuta.

Joomla Eestis

Joomlat oli võimalik hakata kasutama Eesti keeles alates versioonist 1.5.9. Eesti keelde on tõlgitud nii kodulehe osa, kui ka vaatajale varjus olev administraatori osa. Eesti keelset paketti on võimalik alla laadida Joomla ametlikult koduleheküljelt. Eestis on loodud ka Joomla! Eesti MTÜ, mille ülesandeks ja eesmärgiks on Joomla tutvustamine ja rahva seas populaarsemaks muutmine.

Joomla Alguslugu ja Kasv

Kogu projekt on loodud Mambo projektist lahkulöömise tagajärjel. Tulevase Joomla arendusmeeskond lõi veebilehe OpenSourceMatters, et kasutajatele ja ka arendajatele jagada informatsiooni tervikuna. Kogu projektijuht oli Andrew Eddies, keda internet maastikul tuntakse ka nime all “MasterChief”, kes tegi antud teema kohta avaliku pöördumise, mis omakorda avaldati ka mamboserveri avaliku foorumi teadete sektoris.

Lehekülg opensourcematters.org kogus palju pooldajaid ning esimeste päevadega liitus sellega tuhandeid inimesi üle kogu maailma. Enamik neist avaldasid toetust uuele projektile ja avatud algkoodi tähendusele. Nagu ikka tekib alati inimesi, kes näevad asja erinevalt ning vaidlusteks ja asjade selgeks rääkimiseks kulus kaks nädalat. Peale kahe nädalast segadust olid inimesed kas projektiga ühinenud või sellest lahkunud ning üldiselt jätkas kogukond kasvamist

Algselt kutsuti kogukonda ülesse, et valida välja parim nimi projektile. Siiski arvatakse, et lõpliku otsuse nime osas tegi siiski arendusmeeskond, kes valis välja Joomla. Joomla tähendab suahiilikeeles “kõik koos” – milleks võib pidada ka Joomla lahendust. Samasugune konkurss nagu nimele – tehti ka logole. Logod esitati arendusmeeskonnale, mille peale valiti välja teatud kogus logosi ning lisati need kogukonna hääletusele. Kogukonna hääletusel valiti välja logo ning tegemist on logoga, mis on kasutusel ka praegu.

Joomla 1.0.0 puhul oli tegemist Mambo 4.5.2.3 muudetud kaubamärgiga, milles olid tehtud mõned uuendused ja vähendatud erinevaid turvariske, mida kardeti. Packt publishingi avatud koodiga sisuhalduslahendustele antakse iga aastaselt auhindasi. Jooma võitis antud auhinna nii 2006. Aastal, kui ka 2007. Aastal – ehk kaks aastat järjest, mis on kiiresti muutuvas interneti maailmas haruldane. Sellega tõestas Joomla, et on saanud ideaalselt hakkama oma ülesandega ning inimesed usaldavad neid. 2009 aasta oktoobris avaldatud sisuhalduste turuosa uuring andis teada, et Joomla on maailma kõige populaarsem sisuhaldussüsteem. Hetkel puudub täielik informatsioon, kui palju on aktiivseid Joomla kasutajaid, kuid on teada, et tegemist on endiselt väga populaarse platvormiga. Platvormi teeb populaarseks tõsiasi, et tegemist on tasuta lahendusega. Paljude inimeste jaoks on väga oluline, et kõik asjad oleksid tasuta ligipääsetavad ning ei nõuaks investeeringuid. Teine aspect, mis inimestele Joomla puhul meeldib on see, et nad saavad kasutada seda enda keeles ning ei pea kasutama võõrkeeli. Loomulikult võib tekkida vahepeal olukord, kui satud kasutamise hätta, ning pead internetist otsima abi inglise keeles.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *